Powered By Blogger

2011. február 11., péntek

eső, eső, szél

jön a tavasz portoban! ez azt jelenti, hogy sokat fog esni az eső, úgyhogy jobb, ha hozzászokunk.
viszont:
van nekik nagyon jó fotográfiai múzeumuk, egy hatalmas, ősrégi épület csodásan felújítva, jellegzetesen új vörös nyílászárókkal (nem mintha arculati elemre gyanakodnék, de a városban ezt már több helyen is láttam megoldásként, így pedig még jobban tetszik). sokféle kiállítás van benne, fiatal fotósok, régi képek is, egy nagy terem szebbnél szebb öreg gépekkel és más furcsaságokkal, apró, de izgalmas könyvesbolt, és könyvtár.
ez a hely elnyerte a szimpátiámat. a legalsó szinten volt egy különös terem, vagy inkább termek körberendeződő láncolata, ahová csomó tabló volt bezsúfolva. a tablókra meg csomó kép. úgyannyira, hogy szándékosságot kell sejtenem az ügy mögött. a tárlat portugál fotósok portugál városokban készített, 'dokumentarista' alapállású  (akármi legyen is az) képeiből állt, és a legfurcsább az volt benne, hogy semmi szépet nem láttam. és most nem a kellemes, színes képekre gondolok, volt sok málló vakolat, mosakodó macska, rozsdás postaláda- de ebben a mennyiségben, gyakoriságban, és változatosságban sosem láttam. maguk a képek olyan szorosan voltak elrendezve, hogy lehetetlen volt megnézni egy-egy munkát külön, mert nem tudtam elválasztani a szomszédaitól. az elején csak zavart. de a végén kicsit úgy éreztem, ez történik valójában- a város olyannyira zsúfolt, hogy megfigyelhetetlen, a részletek elvesznek. nem a megismételhetetlenséget érzed, hanem a zavartságot, és az elveszettséget, mert a tájékozódás is nehéz.
hogy ezt a saját szemükkel is így látják, az nekem olyan, mint egy szomorú mosoly.
porto házainak nagyon nagy százaléka lakatlan. kihaltak belőlük, tönkremennek, és nem tudják újra eladni őket. többnyire a város tulajdonában vannak, és egyelőre még nem nagyon van recept arra, hogy mi történjen velük.

 annyi ház ember nélkül - annyi ember ház nélkül

 ékszerüzlet. a portáljaik gyönyörűek, többnyire a modernek is

 kedvencünk, a műanyagközpont ! (valójában szuvenírbolt)

kirakat megintcsak

 a fotográfiai központ mögül, a folyó felé

 kedves, mókás restaurátordiákok randalíroznak egy templomban

 kopogtató, sok ilyet látni
 ezek még kincsek a fotómúzeumból 
(a kép közepén a boxkamera keresője látható, a gép szeme az ablak felé nézett)
kiscsinos


spionkamera zsebóratokban

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése