Powered By Blogger

2011. február 26., szombat

gaia, gesztenye

a város két részre oszlik: porto és gaia. a kettőt (egyes források szerint) hét híd köti össze, mi ebből általában hármat látunk. a torkolathoz a legközelebb az arrábida van, a városközponté az eiffel-féle luís-híd, és a harmadiknak, ahol a szombat hajnali bolhapiac szokott lenni, nem tudom a nevét. a többi nem is rémlik, de azt hiszem annyira még nem mentünk be a szárazföld felé. ma a gaia oldalon bóklásztunk, ahová a turisták azért mennek, mert ott vannak a portói pincészetek, igen gyakran angolos márkanevekkel.
nagyon szimpatikus amúgy a portugálokban, hogy nem kezelik a turistákat nyomulósan, és nincs az a félelmetes giccsparádé, amire számítani lehetne- bár igaz, hogy még csak az elején járunk a szezonnak. (azt ha akarnám, sem tagadhatnám le, hogy már szezon van, a 20 fokos napi hőmérséklet elég általános- mondom ezt anélkül, hogy az otthoniak szívét akarnám szomorítani..)
az pedig csak elsőre volt furcsa, hogy milyen iszonyatos különbségek vannak a városon belül. úgy értem, két szomszédos utca sokszor mintha két külön város lenne. egyrészt a látogató szempontjából meglepő, mert azokon a részeken, ahová a turistákat várják, nagyjából-egészéből renden vannak a házak és utcák, de eggyel arrébb már ugyanaz a hihetetlen lepusztultság. és ez, amellett, hogy nem jó az ott lakók számára, azt hiszem, egyébként nagyon természetes dolog. kevés a hazugság, ez egy szélsőséges, de inkább szegény és romos város. korábban azt hiszem, már írtam, milyen sok itt az elhagyott, gyorsan pusztuló ház, köztük igazán szépek is siralmas állapotban vannak. amennyire az itteniekkel folytatott beszélgetésekből össze tudtam rakni, egyrészt ingatlanár-problémák is vannak, másrészt talán az öregek helyzete sem annyira megoldott, és ott van még ez a főváros-elszívja-az-állami-pénzt probléma, ami, hát ugye, nem helyi sajátosság. nem egy kirakat ez a hely.

egy kis zene a képek mellé (bár azért kicsit gyorsan szaladok előre..)
http://www.youtube.com/watch?v=mzNEgcqWDG4
ha meghallom (a legtöbb verziót), rögtön felakad a szemem. ez különösen szép a klarinéttal az elején.

 tehát a luís-híd,

 és az ő (erről a képről értelmezhetetlen) architektúrája

 ő pedig az arrábida-híd, képeslap-fényben

 fenn a pincék felett

a calém- pincészet épületei

 a sandeman- pincészet belső udvara
 rom-erotika egy elhagyott házban
lakótárs limlommal
(itt találtam végre biciklit, egy harmincéves nőivázas pözsót, 
mire a fazon közli,hogy 75 E. eléggé kinevettem.)

 jön, felfal

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése